Mala istorija o bananama
Banana je jedna od najstarijih voćki za koju se veruje da je prvo rasla u južnoj Aziji i da se tokom više vekova proširila na istok i zapad. Muhamedanci su drvo na kome rastu banane nazivali rajsko drvo, a Hindusi su verovali da je ono posvećeno njihovoj bogilji Kali.
Početkom XVI veka, sveštenik Toma de Barlanga preneo je koren banane u Novi svet i nadao se da će ovim slatkim voćem zlatne boje zadobiti prijeljstvo Indijanaca i lakše ih pokrstiti.
Indijanci su koristili plod banane na više načina. Pržili su je pre nego što sazre i jeli umesto hleba, barili je kao povrće, dodavali jelima, sušili je kao što se suže smokve, pa čak i pravili od nje jaka pića.
Banane i zdravlje:
Banane osim vlakana i zdravih masti sadrže tri vrste šećera: glukozu, saharozu i fruktozu. One imaju visoku energetsku vrednost, te su, prema nedavnim istraživanjima, samo dve banane dnevno, dovoljne za jedan trening.
Zabluda je da banane goje. Jedna banana sadrži svega 60-100 kalorija.
Nedavno istraživanje u Japanu pokazalo je da su banane sa crnim tačkicama odlične za zdravlje, piše Life Hack. Najbolje su kada tačkice tek počnu da se pojavljuju – tada su najbogatije antioksidansima i mineralima. Kao takve, najlakše se vare i nose najviše dobrobiti za zdravlje
Banane kao lek protiv depresije:
Sudeći prema rezultatima nedavnog istraživanja sprovedenog među osobama koje pate od nekog oblika depresije, banana se može koristiti i kao lek. Za ovo je zaslužan protein triptofan, koji telo pretvara u serotonin, poznatiji kao hormon sreće i zadovoljstva..
Banane protiv anemije:
Dnevne potrebe za gvožđem zavise od osobe da osobe, pola, uzrasta. Preporučeni dnevni unos za muškarce je 10mg, a za žene duplo veći, pd 18 do 22mg. U nedostatku gvožđa u organizmu, dolazi do anemije. Kako obiluju gvožđem, banane utiču na stvaranje hemoglobina u krvi i tako pomaže kod anemije.
Banane regulišu krvni pritisak:
Da biste održali optimalni krvi pritisak, neophodno je da nivo kalijuma u krvi bude dovoljan, a banane su bogate upravo ovim mineralom. Takođe sadrže izuzetno malu količinu natrijuma koji podstiče rast krvnog pritiska.
Kalijum, kojim obiluju banane, pomažu u snižavanju krvnog pritiska. Sadrže izuzetno malu količinu natrijuma koji podstiče rast krvnog pritiska.Naučnici tvrde, da bi se broj odraslih osoba koje pate od hipertenzije, znatno smanjio, ukoliko bi se izjednačio unos kalijuma i natrijuma.
Oko 4,7 grama kalijuma na dan, može smanjiti kardiovaskularne riznike.
Ovo dalje objašnjava, zbog čega su naraodi, čija se ishrana zasniva na voću i povrću manje podložni bolesti srca i krvnih sudova.
Banane i mozak
Banane utiču na rad mozga, a jedno istraživanje je pokazalo da učenici koji ujutru jedu banane imaju bolju koncentraciju tokom dana.
Banane obiluju vitaminom B, koji pomaže da se smiri nervni sistem. Vitamini iz grupe B, imaju moćnu ulogu u prevenciji kognitivnog propadanja i ozbiljnijih vrsta demencije kao što je Alchajmerova bolest.
Problemi sa memorijom su zapravo dva glavna znaka za uzbunu da kod vas postoji nedostatak vitamina B12, što takođe ukazuje na njegovu važnost za zdravlje mozga.