Smanji unos masnoća
Najvažniji zadatak jeste da izbegavate zasićene masnoće koje mogu dovesti do povišenog nivoa holesterola u krvi. Zasićene masnoće nalaze se u mastima životinjskog porekla, kao što su one u crvenom mesu i suhomesnatim proizvodima. Takođe, svakako bi trebalo izbegavati prženje hrane i koristiti pri pripremanju hrane ulja koja imaju nizak udeo zasićenih, a viši udeo poželjnih nezasićenih masnoća.
Izbegavaj prerađene ugljene hidrate
Prerađeni ugljeni hidrati kratkoročno daju puno energije (kalorični su), ali nemaju nikakvih hranljivih vrednosti. Ako izbaciš šećer iz ishrane, nećeš biti uskraćen/a ni na koji način, a steći ćeš veliku početnu prednost u smanjenju kalorija. Zapamti, šećer dolazi i u skrivenim oblicima, u proizvodima poput konzervisane hrane, kečapa, sosovima za pečenje, keksima itd.
Jedi hranu bogatu vlaknima
Vlakna nam pomažu da smršamo jer daju osećaj sitosti, a ne debljaju. Po svom sastavu su složeni ugljeni hidrati – sastoje se od skroba i vlaknaste materije. Nalazimo ih u žitaricama, zobenoj kaši, smeđem pirinču, voću, povrću, mahunarkama i koštunjavom voću.
Ako si veliki zavisnik o slatkišima
Zameni slatko sa svežim voćem. Iskoristi sezonu svežeg sezonskog voća. Iskoristi recept za jela koja već voliš i u njih uvedi male izmene, tako da slatkiše zameniš sa svežim voćem. Umesto mesa za pripremu lazanja koristi povrće poput karfiola, praziluka i drugog povrća, a u pripremi koristi domaće integralne kore za lazanje.
Jedi organsku i sezonsku hranu
Sveže voće i povrće nabavljaj od lokalnih poljoprivrednika, a osim što je ukusnije nudi i puno bogatiji sadržaj vitamina i minerala. Svakako jedi povrće i voće čije je sezona berbe, jer su tako puno veće šanse da su namirnice sveže.
Konzumiraj proteinske stvari više nego bilo koju namirnicu
Za svaki obrok i užinu spremite dovoljnu količinu proteina koja će vam dati preko potrebnu energiju. Osim toga osećaćete se bolje nego ikad pre, a konzumiranje belog mesa ili ribe nikad nije bilo lakše, jer sada ima toliko recepata koji vašu ishranu mogu učiniti zanimljivom.
Jedi na svaka tri sata
Odlaganje obroka može biti veoma loša stvar, jer onda ili pregladnite ili kasnije unesete mnogo više kalorija nego što bi uneli da ste ručali odmah.Zato je bolje hraniti se umereno, a više puta! To je tajna velikih znalaca.
Posle večere zaključajte frižider
Radno vreme kuhinje završeno je pošto se čuje poslednje lupanje kašike o tanjir. Posle toga niko ne sme da otvara frižider i da se dodatno hrani. Najgora stvar je leći naduven uveče, a ujutru će vas osećaj u stomaku činiti nervoznim i demoralisaće vas.