Međutim, trčanje u hladnijim uslovima i u zimsko doba može biti jednako sigurno i zabavno kao i leti i u proleće. Ukoliko se pridržavate određenih pravila i preporuka, trčanje zimi može biti pravi izbor za vas, ali pri tom ne zaboravite ključnu stvar: trčanje, nezavisno o uslovima, treba i mora biti nešto što vas ispunjava i čini srećnim.
Nađi motiv za trčanje
Pretpostavka da se uopšte odlučite na trčanje je da nađete dovoljno dobar motiv koji će vas terati da navučete patike i izađete izvan komforne zone. Nađite prijatelja ili partnera, ukoliko niste u nekoj školi trčanja, koji će vas gurati u trenucima kada niste baš dobre volje. Teže ćete odustati, ako vas neko čeka na dogovorenoj lokaciji, a napolju je 5°C. Ukoliko vam je cilj istrčati polumaraton ili neku drugu utrku, planirajte je za proleće iz više razloga. Prvi jer ćete se na taj način morati pripremati preko jeseni i zime, a drugi jer je to idealno vreme za postizanje dobrih rezultata zbog ugodne temperature i sunčanog vremena.
Pravilno se obuci!
Često se prave iste greške kako nam se približe hladnija vremena: predebele jakne, neadekvatne patike i loša zaštita glave. Kako bi se optimalno pripremili za trčanje po mokrim i hladnim uslovima preporučuje se nabavka kvalitetnih patika koje mogu služiti za zimsku i letnju sezonu. Osim kvalitetnih patika preporučuje se zaštititi glavu tankom kapom, a usta i nos prekriti tankim materijalom ili maramom kako bi se umanjila mogućnost dobijanja prehlade i infekcija. Nikako nemojte izaći kao deda mraz sa kaputom i 6 debelih džempera jer tokom trčanja naše telo se sasvim dovoljno ugreje, a takvim odabirom samo ćete stvoriti nelagodu i potencijalno uništiti kvalitetan trening. Jedna duga majica, lagani šuškavac i tanke rukavice preko, sasvim su dovoljni da zadrže toplinu vašeg tela tokom trajanja treninga. Tokom zagrevanja i na početku trčanja normalno je da vam bude malo hladnije.
Priprema za trčanje
Kako smo se već dotakli opreme i koju obuću izabrati, trebamo znati još par stvari pre nego što krenemo sa samim trčanjem. Priprema, odnosno adekvatno zagrevanje i istezanje izuzetno su bitni u celom ciklusu treninga i trkačkog univerzuma. Da, dobro ste pročitali! Istezanje spada u pripremu za trening, ali onaj trening koji ćete odraditi sledeći dan, jer pravilnim istezanjem na kraju treninga već započinjete s pripremom za sledeći trening i napore koji vas čekaju.
Što se samog zagrevanja tiče, ono treba da bude koncipirano tako da kroz 10-ak minuta pripremite celo telo za trening. Krenite s razgibavanjem od glave prema dole, pritom zagrevajući sve zglobove (ruke su jednako bitne u tehnici trčanja kao i noge), a posebnu pažnju posvetite kukovima i kolenima. Tokom zagrevanja nemojte koristiti vežbe statičkog istezanja već isključivo dinamičkog karaktera, tzv. dinamički streching.
Nakon završenog treninga obavezno se kvalitetno istegnite. Pri tome, pažnju i fokus usmerite na istezanje nogu i mišića donjih ekstremiteta, ali nemojte zaboraviti na gornji deo. Ukoliko je napolju kiša i hladnije vreme, prvo se presvucite u suvu odeću i obuću, a onda krenite sa istezanjem. Ne postoji razlog i situacija koja će opravdati ne istezanje na kraju treninga!
Trčanje zimi je boost za tvoje zdravlje.
Zimski period je doba kada su vrlo česte pojave prehlada i različitih infekcija disajnih puteva. Dosta ljudi hronično se muči s istim simptomima svake godine. Imamo rešenje i za to. Trčanje može biti jako dobar izbor i alat kojim ćete se boriti protiv toga. Sad već mislite da je autor lud ili da sigurno ima povišenu temperaturu i bunca.
Jačanje imuniteta
Postoji mnogo studija i čvrstih dokaza koji pokazuju da srednje intezivna aktivnost, poput trčanja, pozitivno deluje na imunološki sistem. Neposredno nakon takve aktivnosti u našem telu dolazi do povećanja koncentracije antitela, enzima i drugih markera koji su zaduženi za borbu protiv virusa i ostalih infekcija. Aktivnosti niskog inteziteta (brzo hodanje, sporo trčanje) nemaju značajnog uticaja na povećanje ili smanjenje rizika od razvijanja virusnih infekcija. Aktivnosti srednjeg inteziteta (srednje brzo trčanje, biciklizam, trening sa tegovima) značajno deluju na smanjenje rizika od nastanka infekcija, dok visoko intenzivne aktivnosti (trening sprinta i intervalnog trčanja, visoko intezivni trening sa tegovima i sl.) drastično povećavaju rizik od nastanka različitih infekcija u našem telu.
Stoga, uzevši sve u obzir – opremu, pripremu i pozitivne benefite koje trčanje ima na naše telo (uz poboljšanje imunološkog sistema) ne preostaje vam druga opcija nego da uzmete patike, odaberete lokaciju i počnete sa trčanjem. Verujte mi, vaše telo i psiha će vam biti zahvalni.