Poznato je da se većina nas dodatno potrudi da ostvari željene rezultate pred leto. Treninzi postaju još intezivniji, a ishrana još rigoroznija.
Da li sav trud uložen u zdravlje pada u vodu kada je u pitanju godišnji odmor i kako sačuvati željenu kilažu, a ipak uživati?
Ishrana na letovanju?
Možda je najbolji savet držati se što više svog uobičajenog načina ishrane. Odaberite kvalitetne namirnice, pazite na redovne i umerene obroke i možete uživati u putovanju bez brige o posledicama koje bi ono moglo ostaviti na vaše zdravlje. Letnje vreme u ishrani treba da karakteriše umerena upotreba mesa, mleka, sira, te povećan unos ribe, složenih ugljenih hidrata, svežeg, sezonskog voća i povrća.
Možda je najzahtevniji i najnezahvalniji deo puta, odabir namirnica. Makar za one, prave uživaoce hrane.
Sa željom da vam pomognemo da tokom putovanja ne remetite ishranu i zdravlje, predlažemo vam sledeće savete.
Jedite pre puta
Nemojte izbegavati da obedujete pre nego što se otisnete na željenu destinaciju. Na taj način možete izbeći mogućnost opadanja šećera u krvi, što dovodi do mučnine.
Tečnost konzumirajte često i pomalo
Iako je potrošnja energije dok putujete manja nego obično, gubitak tečnosti je česta pojava i može da uzrokuje brojne tegobe. Da ne bi došlo do dehidracije, uzimajte tečnost često i pomalo, a najpreporučljiviji su voda i nezaslađeni razređeni sokovi. Iako mnogi tokom puta, a naročito ako su za volanom, posežu za kafom kako bi odagnali umor, zbog alkaloida koji imaju neurostimulativno dejstvo preporučljiviji su zeleni i crni čaj u umerenim količinama.
Ukoliko putujete avionom, izbegavajte neograničeno konzumiranje kafe i alkohola, jer oni pored dehidratacije mogu da izazovu i glavobolju.
Šta nam preporučuju nutricionisti?
Sendvič pripremljen od integralne, ražane ili heljdine kifle, premazane puterom. Birajte suhomesnate proizvode koji nisi lako kvarljivi. U vaš sendvič možete dodati jaja, paradajz, zelenu salatu.
Trudite se da izbegavate proizvode koji sadrže veliku količinu konzervansa i šećera, poput majoneza, kečapa i margarina.
Mnogi od nas, kada pođu na put, ponesu zalihu raznoraznih grickalica. Što da bi imali sa čime da se zabavljaju tokom vožnje, što iz uživanja a pomalo i iz navike.
Prilikom putovanja, grickalice ne morate izbaciti, već kao i kod kuće, birajte one zdrave. Bademe, orahe, kokice, pečene semenke, lešnike, lanene, heldine pločice i slično.
Ono sa čime nikako ne možete da pogrešite je voće i povrće. Imajte u vidu da je fizička aktivnost smanjena i da nije neophodno unositi namernice koje opterećuju digestivni trakt, dovode do posponasti i zamora.